Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Lideri Mesut Barzani, yarın yapılması planlanan tartışmalı bağımsızlık referandumu için nihai kararı gün içinde açıklanacağını belirtti.

Barzani daha önceki açıklamalarımnda referandum kararından geri adım atmayacaklarını belirtmişti. 

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, üç gün sonra yapılması öngörülen 25 Eylül referandumunun ertelenmesi için vaktin kalmadığını belirterek, artık bunun için çok geç olduğunu söyledi.

"ARTIK ÇOK GEÇ VE VAKİT KALMADI"

Barzani, Erbil şehrindeki son "referanduma evet" mitinginde yaptığı konuşmada, "Referandumun ertelenmesi için gece-gündüz baskıya maruz kalıyoruz. Biz başarısızlığa uğrayan geçmişe dönmeyeceğiz. Görüşmelere çok ciddi ve açık bir zihniyetle ancak 25 Eylül'den sonra hazırız. Artık çok geç ve referandumun ertelenmesi için vakit kalmadı. Buradan söylüyorum, kendimi halkım karşısında utandıracak birisi değilim" ifadelerini kullandı.

BARZANİ REFERANDUM SONRASINI İŞARET ETTİ

Barzani, "Referandum sınırların çizilmesi, emrivaki fikirlerin dayatılması değil ancak bağımsızlık isteyen bir halkın tercih ettiği yoldur. 25 Eylül'den sonra sınır, petrol, doğal gaz ve tartışmalı bölgeler konusunda görüşmelere açığız" dedi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) referandum hakkında yaptığı açıklamaya da değinen Barzani, "DEAŞ'a karşı verilen mücadele önceye kıyasla daha da yoğunlaşacaktır" diye konuştu.

Barzani'nin bu çıkışına Türkiye başta olmak üzere ABD'nin ne cevap vereceği merak konusu.