Geçtiğimiz gün Barzani istifa etti iddiaları gündeme oturmuştu. Dünya gündeminde ilk olarak ortaya atılan iddialar da Barzani istifa etti açıklaması sızmış ve akabinde de gerekli açıklama yapılmıştı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani istifa haberleri sonrasında reuters'teki yerini almıştı. Geçtiğimiz günlerde Barzani'nin 1 Kasım'da bitecek olan başkanlık için uzatma teklifini kabul etmediği açıklanmıştı. 

1 Kasım itibari ile başkanlık süresi dolacak olan Mesut Barzani'nin istifa ettiği haberleri ilerleyen zamanlarda doğrulandı. AFP'nin son dakika haberine göre IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin istifa ettiği iddia edildi. IKBY Başkanı Barzani, halk içinde "hakların elde edilmesi ve kazanımların korunması" için çalışmalarını sürdüreceğini kaydetti. Barzani'nin Başdanışmanı Hemin Hawrami, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Barzani'nin 1 Kasım itibariyle sona eren başkanlık süresinin uzatılmasını reddederek, yarın oturum yapılacak IKBY Parlamentosuna konuyla ilgili mektup gönderdiğini belirtmişti. Barzani'nin, 7 Haziran tarihinde bazı siyasi partilerle bir araya geldiği toplantı sonrası hem milletvekili hem de başkanlık seçimlerinin 1 Kasım tarihinde yapılmasına karar verilmiş, ancak IKBY Parlamentosu, geçen hafta yaptığı oturumda oy çokluğuyla her iki seçimi de 8 ay erteleme kararı almıştı.

İSTİFA MEKTUBU

"24 Ekim'de yapılması kararlaştırılan ancak hiç kimsenin aday olmaması sebebiyle ertelenen Kürdistan Başkalık seçimlerinin ardında başkanlık görevimin tekrar uzatılmasını reddediyorum. 1 Kasım 2017 tarihinde biticek olan Kürdistan Başkanlığı görevimin uzatılmasını kabul etmiyorum. En kısa sürede parlamentonun toplanması ve Kürdistan Başkanı’nın yetkilerinin devredilmesi sorununun çözüme kavuşturulmasını talep ediyorum. Ben de peşmerge Mesud Barzani olarak milletimizin içerisinde ve aziz peşmergelerle halkımızın doğal hakları için mücadele etmeye ve milletimizin kazanımlarını korumaya devam edeceğim.”

Bu kararın açıklanması akabinde IKBY Parlamentosu'ndan silah sesleri yükseldi. Son olarak Barzani bir TV kanalına yaptığı açıklamada " Kerkük'ü savaşmadan Irak güçlerine teslim eden rakiplerimiz büyük bir ihanet gerçekleştirdiler" dedi. Irak Türkmen Cephesi (ITC) Erbil Milletvekili Aydın Maruf, Parlamento'nun, görev süresi dolan Barzani'nin başkanlık yetkilerinin hükümet, Parlamento veya Adalet Konseyi'ne devredilmesini oy çokluğuyla kabul ettiğini ifade etti.