İspanya'nın Barselona şehrindeki turistik Las Ramblas bölgesinde bir araç kalabalığın arasına daldı. Hükümet yetkilisi 13 kişinin hayatını kaybettiğini, 50 kişinin ise yaralandığı açıklandı.

Çok sayıda polis ve ambulans olay yerine sevk edilirken, bölgedeki vatandaşlar ve turistler korkuyla kaçıştı.

TURİSTLERİN İMDADINA TAKSİCİLER YETİŞTİ


Katalan acil servis yetkilileri, bölgedeki metro istasyonlarının boşaltılmasını ve kapatılmasını talep etti. Bölgedeki taksiler, camlarına 'Taxi S.O.S" yazarak, bölgenin acilen tahliye edilebilmesi için vatandaşları ve turistleri ücretsiz taşıdı.

TERÖR SALDIRISI

Olaydan kısa bir zaman sonra, yerel medya silahlı iki şüphelinin şehirde bir restauranta girdiğini açıkladı. 

La Boqueria Market bölgesinde silahlı iki şüphelinin bastığı lokantadan silah seslerinin yükseldiğini belirtti. Restorana baskın yapan kişilerden birinin minibüsün şöförü olabileceği iddia edildi.

Diğer taraftan Resmi Katalan televizyonu, silahlı birkaç kişinin Las Ramblas'taki Bar Luna de Estambul isimli bir Türk restoranına girdiğini ve kendilerini içeriye kapattıklarını aktardı.

Saldırganlardan bir tanesi halen restaurantın içerisinde olduğu ve rehinelerin olduğu belirtiliyor. Minibüsle kalabalığın arasına dalan saldırganın ise kayıplara karıştığı tespit edildi.

Teröristlerin bir grup halinde gelerek öğlen saatlerinde bu Türk restoranında yemek yedikleri, daha sonra ise gruptan 2 kişi ayrılarak saldırıyı gerçekleştirdiği belirtildi.