Katalonya’da geçtiğimiz pazar günü bağımsızlık referandumunda sandığa giden halka şiddet uygulayan ve yüzlerce yurttaşı yaralayan İspanyol polislerin bazıları bölgede kaldıkları otellerden, halkın baskısı ve yerel yöneticilerin isteğiyle çıkarıldı.


Polisler, Barcelona yakınlarındaki Calella ile Pineda del Mar kasabasındaki otellerinin önünde bağımsızlık taraftarı bir grup tarafından protesto edildi.


POLİSLERDEN KARŞI SLOGAN


Halkın buradan defolun sloganları atarak otelin girişinde toplanmak zorunda kalan polisler ‘Yaşasın İspanya’, ve ‘İzin verin müdahale edelim’ sloganlarıyla karşılık verdi.


BAŞKA OTELLERE YERLEŞTİRİLECEKLER


İspanya İçişleri Bakanlığı İspanya Ulusal Polis Teşkilatı’nda görevli 250 memurun Katalonya’da başka otellere yerleştirileceğini ve burada kalmayı sürdüreceklerini söyledi.
Öte yandan bölgedeki bazı cafe bar ve restoranların İspanyol polisine hizmet vermeme kararı aldığı bildirildi.

Öte yandan referandumda yüzde 90'ın üzerinde evet oyu kullanıldı.

Katalonya Özerk Yönetimi Hükümeti Sözcüsü Jordi Turull, Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras ve Dışişleri Bakanı Raül Romeva, Barselona'da düzenledikleri basın toplantısında, yasa dışı ilan edilmesine rağmen yapılan bağımsızlık referandumu sonuçlarını açıkladı.

Turull, "Referandum yapılmış durumda, oy kullanıldı ve oylar sayıldı." ifadelerini kullandı.

Referandumda seçmenlerin yüzde 90,9'unun (2 milyon 20 bin 144) "evet", yüzde 7,87'sinin (176 bin 565) "hayır" oyu kullandığını belirten Turull, oyların yüzde 2,03'ünün (45 bin 586) boş, yüzde 0,89'unun da (20 bin 129) geçersiz sayıldığını aktardı.

Referandum sırasında 2 bin 315 oy kullanma merkezinden yaklaşık 400'ünün güvenlik güçlerinin müdahalesiyle kapatıldığına işaret eden Turull, "Kişisel ve maddi zararları tespit etmemiz gerekiyor. Bizim hükümet olarak saldırıya uğrayan 844 kişiye desteğimiz tam. Bunlardan 73'ü jandarma ve ulusal polise karşı suç duyurularını yaptı." diye konuştu.