İspanya'nın doğusundaki Barselona şehrinde 17 Ağustos'ta gerçekleştirilen terör saldırısından sonra yayalar için yeni güvenlik önlemleri alınması kararı alındı.

Barselona'da bugün düzenlenen Yerel Güvenlik Konseyinden sonra basına bilgi veren Katalonya Özerk Yönetimi Hükümeti İçişleri Bakanı Joaquim Forn, halkın yoğun olduğu ve turistik yerlerdeki yaya yolu ile kaldırımlara hareketli veya sabit engeller yerleştirilmesiyle alakalı çalışma başlatacaklarını belirtti.

Forn, İspanya hükümetinin de aldığı kararda olduğu gibi terörizme karşı alarm seviyesini mevcut durumdaki 4 seviyesinde bırakacaklarını fakat yeni önlemler üzerinde çalışacaklarını kaydetti.

Barselona'daki saldırıların benzerlerinin bir daha yaşanmaması adına yaya yolu girişi ve kaldırım kenarlarına engeller yerleştirilerek araç girişini kısıtlayacaklarını ifade eden Forn, aynı zamanda Barselona Belediye Polisi ve Katalonya Yerel Polisinin kapasitesinin artılacağını dile getirdi.

Katalonya polisinin sayısının vatandaşın güvenliğini sağlamakta yüzde 10, kamu düzeninde ise yüzde 20 artırılacağını söyleyen Forn, havaalanları ve tren istasyonlarında ve futbol karşılaşmaları, konserler, gösteriler ve şehirdeki yerel bayramlarda ise bu sayının daha fazla olacağını kaydetti.

Forn bunun yanı sıra, belediye polisinin aldığı eğitimlere terörle mücadele önlemlerinin de ekleneceğini belirtti.