Özel Haber/Haber365

Bugün Barcelona'da yaşanan terör saldırısı ile şok bir gelişme yaşandı. Belçika polisinin verdiği bigiye göre, geçtiğimiz sene Belçika'da DEAŞ terör örgütüne ait bir evde saldırı hazırlığında olan ve bomba yapılan bir patama meydana gelmiş, patlamanın ardından ekipler evin enkazından bir ceset çıkarmışlardı. Çıkarılan bu cesetin Fas asıllı imam El Sati olduğu belirlenmişti. El Sati terör örgütü DEAŞ'in üst düzey bir militanıydı ve saldırı hazırlığındaydı. Polisin araştırmalarına göre bu ekip Barcelona'da da bir saldırı planı yapmıştı. Evden çıkan detaylar ışığında Belçika polisi Katalan polisini bu konuda uyarıda bulundu.

Ancak bu uyarı Katalan polisi tarafından görmezden gelindi ve Barcelona saldırısı meydana geldi. Bu olayın ardından ise Katalan polisi eleşirilerin hedefi haline geldi.

Katalan yetkililerden konuya dair henüz resmi bir açıklama gelmezken, iddianın doğru olup olmadığı araştırılırken bazı polislerinde ifadelerine başvuruluyor.

Öte yandan saldırının ardından Barcelona'da terör alarımı hala üst seviyede bulunuyor. Barcelona'nın haricinde bazı Avrupa ülkelerinde de terör alarmı verilmiş durumda.