İspanyol jandarması, Madrid yönetimi tarafından meşru olmayan tartışmalı bağımsızlık referandumu öncesinde Katalan hükümetinin genel merkezine baskın yaptı..

"BARCELONA LA LİGA'DA KALAMAZ"

Bağımsızlık referandumundan başta Barcelona olmak üzere Katalan takımları da etkileyecek. La Liga Başkanı Javier Tebas, konuyla ilgili olarak Katalonya'nın bağımsızlık olması durumunda Katalon takımlarının La Liga'da mücadele yapamayacaklarını duyurdu..

Öte yandan İspanya'da savcılık 700'den fazla Katalan belediyesini sorguya çağırdığını duyurdu.

İspanya'da savcılık önümüzdeki ay gerçekleşmesi amaçlanan Katalan bağımsızlık referandumu ile ilgili 700'den fazla Katalan belediyeyi sorguya çağırdığını duyurdu.

Katalonya özerk yönetim başkanı Carles Puigdemont, 1 Ekim'de bağımsızlık yanlısı referanduma gidilmesi kararını imzaladı.

Katalonya'da 2016 senesi Ocak ayında kurulan azınlık hükümetinin başkanı olarak göreve getirilen Puigdemont, İspanyol hükümetinin tüm olumlu olmayan cevaplarına ve Anayasa Mahkemesinin iptal kararlarına rağmen vaat ettiği bağımsızlık referandumu için düğmeye basmış durumda.

1 EKİM'DE BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU YAPILACAK

Meşruluk tartışmalarının öne çıkmış olduğu şu dönemlerde, Katalonya özerk yönetim parlamentosundaki tartışmalı genel kurul oturumunda kabul edilen referandum yasasının hemen resmi gazetede yayınlanmasından sonra Katalonya özerk yönetim hükümetinin Bakanlar Kurulunu toplamış olan Puigdemont, 1 Ekim'de bağımsızlık referandumu yapılması kararının altına imzayı attı.