1990’lı yıllarda Arnavutluk’taki örgütlenmelerine başlayan FETÖ, 15 Temmuz’da gerçekleştirdiği terör saldırılarının ardından Balkanlar’da ve özellikle Arnavutluk’ta son çırpınışlarını gerçekleştiriyor.

FETÖ’nün kanlı elleriyle vuku bulan 15 Temmuz’da 249 kişinin şehit edildiği darbe girişiminin Türk diplomatlarının azimleriyle Balkan halklarına anlatılması terör örgütünün bu coğrafyadaki varlığını eritmeye başladı. Bu bağlamda FETÖ, tüm dünyada olduğu gibi Arnavutluk’ta da sıkıştırılmış vaziyette.

FETÖ’NÜN ARNAVUTLUKTA’Kİ EĞİTİM GELİRLERİ SIFIRA YAKLAŞIYOR

Arnavutluk’ta başkent Tiran ile İşkodra ve Draç şehirlerinde ilköğretim okulları ve liseleri aracılığıyla halkın milli ve manevi duygularını istismar eden terör örgütü FETÖ, ülkedeki önemli işadamları ve siyasetçilerin çocuklarına da eğitim vermek yoluyla örgütlenme faaliyetlerini hızlandırmıştı. “Bağış” adı altında topladığı paralarla dinî ihtiyaçları kendilerine özel bir gelir alanı olarak teşkilatlandıran örgüt, zamanla ülkenin dini eğitiminde de önemli bir yere sahip olmuştu.

Kuruluşların gelirleriyle birlikte “himmet” paralarından ve fitre, zekât gibi alanlardan elde dilen kazanç, 15 Temmuz sonrasında kesildi. Arnavutluk’ta Türkiye’nin desteğiyle bulunduğu şeklinde kara propaganda yapan örgüt, Balkanlar’daki Türkiye sevgisini de yıllarca kötüye kullandı.

GÜVENLİK ANLAŞMASININ GEREKLİLİKLERİ YERİNE GETİRİLMELİ

Arnavutluk’ta FETÖ’ye ait okullarda Arnavut Eğitim ve Spor Bakanlığı’nın talimatıyla Türk simgelerinin kullanılması ve “hiçbir şey yaşanmamış gibi” Türk bayraklarını kendi bayraklarıymış gibi kullanarak temsil etmeleri yasaklandı.

İki ülke arasında 9 Temmuz 2015 tarihinde imzalanan Güvenlik Anlaşması gereğince Arnavutluk hükümetinin üzerine düşen görevleri yerine getirmesi Türkiye’nin beklentilerini kapsıyor. Anlaşmanın şartlarının yerine getirilmesiyle birlikte Balkanlar’daki faaliyetleri açısından Arnavutluk’ta yoğun bir örgüt ağına sahip FETÖ’nün öldürücü bir darbe yemesi amaçlanıyor.