IKBY'nin Erbil şehrine gelen Çavuşoğlu, Salahaddin kasabasındaki başkanlık konutunda Mesut Barzani ile basına kapalı bir görüşme yaptı.

Görüşmede, IKBY Başkanlık Divanı Başkanı Fuat Hüseyin, İçişleri Bakanı Kerim Sincari ve Dışilişkiler Dairesi Sorumlusu Felah Mustafa yer aldı.

Çavuşoğlu'nun, Barzani ile toplantısının ardından İslami Toplum Partisi (Komel) lideri Ali Bapir ile de bir araya geleceği ifade edildi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun şehirdeki temaslarından sonra Erbil Uluslararası Havalimanı'ndan Türkiye'ye hareket etmesi öngörülüyor.

Irak ziyareti kapsamında dün gece başkent Bağdat'a gelen Çavuşoğlu, ilk olarak mevkidaşı İbrahim Caferi ile ortak basın toplantısı gerçekleştirmiş daha sonra da Irak Cumhurbaşkanı Fuat Masum, Başbakan Haydar el İbadi, Meclis Başkanı Selim Cuburi ve Türkmen yetkililerle bir araya gelmişti.

Barzani yaptığı açıklamasında Kürdistan Bölgesi'nin başkanı olmasını hayatının hatası olarak değerlendirdi.

"HAYATIMIN EN BÜYÜK YANLIŞIYDI, BİR DAHA ADAY OLMAYACAĞIM"

Başkanlık seçimlerine de değinen Barzani, "Ben bir daha aday olmayacağım. Hayatımın en büyük yanlışı Kürdistan Bölgesi'nin başkanı olmamdı. Öyle bir sistem getirilmeli ki birinin gelip başkasının gitmesiyle halk zarar görmemeli" ifadelerini kullandı.