Alınan bilgiye göre, Katarlı askerlere Bahreyn'i bütünüyle terk etmeleri adına 48 2 gün süre verildi.Adı verilmeyen yetkili, "Bahreynliler, Bahreyn'deki askeri üsteki görevli ABD'li generale Katar askerlerinin gitmesi gerektiğini belirtti." açıklamasını yaptı. Yetkili, Bahreyn'de ne kadar Katar askeri olduğuna karşın bir ayrıntı vermezken, Katarlı askerlerin 2014 senesinden bu yana bölgede bulunduğu ifade edildi.

Katar sorununun ortaya çıkmasından sonra söz konusu ülkeler Katar'ı Yemen'deki Şii kökenli Husilere karşı Suudi Arabistan'ın önderliğinde oluşturulan koalisyondan çıkarmışlardı. Bu atak ile söz konusu ülkelerin Katar'ı DEAŞ'a yönelik oluşturulan koalisyondan da çıkarma isteğinde olduğu tahmin ediliyor.

NELER YAŞANMIŞTI?

"KATAR İLE İLİŞKİLERİ KESMEK EGEMENLİK HAKKIMIZDIR"

"Katar ile bağlarının koparılması bir egemenlik hakkıdır ve adı geçen  ülkelerin terör ve radikalizm tehdidi önünde ulusal güvenliğini korumayı hedeflemektedir." denilen demeçte, ablukadan zarar görenlerin hallerini gözeten bir dizi önlem alındığına vurgu yapıldı.

Katar'la siyasi bağlarını koparan ülkeler, ablukayla istenilen "güvenliğin korunması, terörle mücadele ve bölge halklarının refahının güvence altında tutulması" amaçlarına ulaşılması dair, alakalı kurumlarla çalışmaya hazır olduklarını belirtti.