Mısır devletine bağlı olan El- Ehram el- Arabi dergisinin internet sitesinde yer alan haberde, Katar' ın, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır' ın taleplerini 72 saat içinde yerine getirmemesi durumunda bazı önlemlere başvuracağı ifade edildi.

"Üst düzey Arap kaynaklara" dayandırılan haberde, ekonomik ambargoyu genişletme, Katar' ın Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyeliği ile ambargo uygulayan memleketlerdeki varlıklarını dondurmanın söz konusu önlemler arasında yer aldığı ifade edildi. Bu kapsamda, Bahreyn' de askeri üs kurma planının da bulunduğu belirtildi.

MISIR' IN İLK DEFA KÖRFEZ BÖLGESİNDE ASKERİ VARLIĞI OLABİLİR

Söz konusu önlemlerin gerçekleştirilmesi durumunda Mısır'ın ilk defa Körfez bölgesinde askeri varlığı olacağına dikkat çekildi.

Suudi Arabistan, BAE, Yemen, Mısır ve Bahreyn 5 Haziran' da yaptıkları beyanlarda Katar ile tüm diplomatik münasebetlerini kestiklerini duyurmuştu. Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, ülkelerinin hava sahasını Katar' a kapatarak, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Katar' a yönelik diplomatik ablukaya daha sonra başka bazı ülkeler de katılmıştı.