Amerikan Savunma ve Güvenlik İşbirliği Ajansından yapılan açıklamalarda, Amerika Dışişleri Bakanlığının, Bahreyn ile aralarında 19 F-16 savaş uçağı satışının da yer aldığı yaklaşık 4 milyar dolarlık anlaşmayı onayladı.

BAHREYN YENİ UÇAKLAR ALACAK

Açıklamada, Amerikan Dış Askeri Satışlar programı kapsamında, Bahreyn'e 19 yeni F-16 savaş uçağı satılacağı ve önceden satın alınan 20 F-16'nın modernize edileceği, 2 deniz devriye botu ve çok sayıda Tow tanksavar füzeleri dahil savunma satışı yapılmasına ilişkin teklifin Kongreye sunulduğu bildirildi.

ÇOK SAYIDA TEÇHİZAT

Dışişleri Bakanlığının, tahmini maliyeti 2 milyar 785 milyon dolar olan F-16V uçağı, tahmini maliyeti 1 milyar 82 milyon dolar olan F-16 Block 40 uçaklarının F-16V konfigürasyonuna yükseltilmesi, tahmini maliyeti 60,25 milyon dolar olan 35 metre Hızlı Devriye Botları ile tahmini maliyeti 27 milyon dolar olan Tow füzeleri, teçhizatı ve desteği için Bahreyn hükümetine muhtemel Dış Askeri Satışı onaylayan karar alındı.

Bahreyn'in bu hamleleri siyaset bilimciler tarafından yeni bişr savaşa hazırlık yapılıyor olarak değerlendirildi. Öte yandan BAE'nin de uzlaşmacı siyasetten öte daha çok çatışmacı siyasi politikalar izlemesi olası bir savaşın kapıda olduğunu göstermiş durumda.