Irak merkezi hükümeti, "Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) kontrolündeki havalimanlarında uçuşların durduruluması kararı"nın yürürlüğe girdiğini ilan etti.

Devlet televizyonundan yapılan açıklamada, "IKBY'nin kontrolünde bulunan havalimanlarındaki uçuşların durudurulması kararı yürürlüğe girdi." ifadeleri kullanıldı

Bağdat hükümeti geçtiğimiz salı günü, bölgesel yönetime IKBY'deki gayrimeşru referandumu nedeniyle Erbil ve Süleymaniye havalimanları ile kara sınır kapılarının üç gün içinde kendilerine teslim edilmesi uyarısında bulunmuştu.

IKBY Bakanlar Kurulu ise "anayasaya aykırı olduğunu" öne sürerek bu isteği reddetmişti.

IKBY Erbil Uluslararası Havalimanı Müdürü Telar Faik, son gelişmelerin ardından, askeri, diplomatik ve Birleşmiş Milletler'e (BM) ait seferler dışında tüm uluslararası uçuşların bugün yerel saatle 18.00'den sonra askıya alınacağını açıklamıştı.

TÜRKİYE DE UÇUŞLARI DURDURDU

Başbakan Binali Yıldırım, ‘Bugün saat 18.00’den itibaren Türkiye'den Süleymaniye'ye ve Erbil'e gerçekleşen tüm uçuşlar süresiz olarak iptal edilmiştir. Irak Merkezi Hükümeti'nin Sivil Havacılık İdaresinin verdiği karara bağlı olarak biz de Süleymaniye, Erbil'e uçuş yapmayacağız.’ açıklamasında bulundu.

Başbakan, belediye önünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) illegal referandumun, bütün tepkilere ve tüm uyarılara rağmen yapıldığını tekrar hatırlattı.