İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayid Al Nahyan ile 2012 senesinde ABD'de "gizlice" görüştüğü ortaya atıldı.

İsrail'in Haaretz gazetesinin verdiği habere göre, İsrail Başbakanı Netanyahu ile BAE Dışişleri Bakanı Al Nahyan, 2012'de ABD'nin New York eyaletinde buluştu. İkilinin, uzak bir mesafeden yeraltı otoparkına indikleri otelin özel asansörle çıktıkları üst kattaki özel bir locada gizlice görüştüğü iddia edildi.

Kaynak olarak isimleri verilmeyen Batılı iki diplomatın gösterildiği haberde, gizli görüşmede "İran'ın nükleer programı, İsrail-BAE bağlantıları ve Filistin" konularının görüşüldüğü ileri sürüldü.

New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısının gerçekleştirildiği 28 Eylül günü yapılan gizli görüşmeye, BAE Washington Büyükelçisi Yusuf el-Uteybe'nin de katıldığı aktarıldı.

Yapılan gizli görüşmede, BAE Dışişleri Bakanı Al Nahyan'ın, Netanyahu'nun BM Genel Kuruluna İran nükleer programı hakkında yaptığı konuşmadan hissettiği memnuniyeti dile getirdiği kaydedildi.

Haaretz gazetesindeki haberde, 2016'nın Eylül ayında eski İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile BAE Dışişleri Bakanı Al Nahyan'ın New York'ta öğle yemeğinde buluştukları ve Körfez ülkelerinin İsrail'le olan bağlantılarını geliştirmek istedikleri hususunun konuşulduğu iddiası da yer aldı.

BAE Washington Büyükelçisi Yusuf el-Uteybe'ye ait olduğu öne sürülen ve kimi hacker gruplar tarafından Haziran 2017'de yayınlanan elektronik postalar, büyükelçinin İsrail yanlısı Demokrasiyi Savunma Vakfı (FDD) ile yakın ilişki içinde olduğunu ve Türkiye ile Katar'a karşı ortak politikalar geliştirmeye çalıştıklarını göstermişti.