Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE), Katar'a ait olan beIN Sports kanalının uydu alıcı aygıtlarının ülkede satışını iptal etme kararı aldığı açıklandı.

BAE resmi haber ajansı WAM'ın verdiği bilgiye göre, alakalı makamlar, beIN Sports kanalının alıcı aygıtlarının satışının iptali  yönünde karar aldı.

Kanala üyelik satışlarının ve üyelik yenilemelerinin de iptal edildiği açıklanan haberde, karara uymayanların cezalandırılacağı belirtildi.

Suudi Arabistan ve Bahreyn de son iki gün içerisinde beIN Sports kanalının alıcı aygıtlarının alımlarını, kanala üyelik satışlarını ve üyelik yenilemelerini iptal etmişti.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Mısır ve Yemen 5 Haziran'da Katar ile bütün siyasi ilişkilerini iptal ettiklerini açıklamıştı. Ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerini terk etmelerini talep etmişti. Suudi Arabistan bunun dışında Katar'ın tek kara sınırını da kapatmıştı.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır, söz konusu kararlardan birkaç gün sonra yayımladığı ortak açıklamada ise Katar yönünden desteklendiği ortaya çıkarılan, içlerinde Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi'nin de bulunduğu 59 kişi ile 12 hayır kuruluşunun "terörle irtibatlı" olduğu gerekçesiyle "terör listesine" alındığını bildirmişti.