Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, "Ermenistan’ın istilası altında Azerbaycan kentlerindeki camilerin Ermenilerce yakılıp yıkıldı. Bu suç, bütün İslam dünyasına karşı yapılmış bir cürümdür. Tüm Müslümanların bunu duymasını ve buna göre davranmasını arzu ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan'ın istilası altında tuttuğu Azerbaycan’a ait bölgelerde dini ve kültürel eserlerde zarar oluşturarak bütün İslam dünyasına karşı suçta bulunduğunu ifade etti.

BM KARARLARINI YOK SAYIYORLAR

Aliyev, İslam devletlerinin Bakü'de misyonda bulunan büyükelçilerine davetinde sunduğu açıklamalarda, Azerbaycan'ın İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) etkin bir azası olduğunu anımsatarak bütün uluslararası kurum ve kuruluşlarda İslam devletlerine yardımlar sunduklarını ifade etti.

İİT'nin geçtiğimiz yıl Türkiye'de gerçekleştirilen buluşmasında, Azerbaycan’a ait bölgelerde Ermenistan tarafından işgal edilmiş alanlara ilişkin teati konseyinin teşkil edildiğini dile getiren Aliyev, Müslüman devletler tarafından kendilerine verilen bu yardım ve işbirliğini mühim telakki ettiklerini dile getirerek minnetlerini sundu.

Aliyev, Ermenistan'ın Azerbaycan bölgelerinin bir tarafını uzun senelerdir istila altında bulundurduğunu, tüm uluslararası hukuk kaidelerine uygun davranmadığı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) alakalı dört neticesini yok saydığını dile getirdi.