Tirol şehri Emniyet Amiri Helmut Tomac, basın mensuplarına verdiği demeçte, sığınmacıların ülkeye girişini engellemek adına önlemlerin artırıldığını kaydetti.

SINIRA TAKVİYE ASKER


Var olan polis gücüne ilave olarak 70 askerin daha görevlendirildiğini belirten Tomac, askerlerin bölgede yer alan emniyet güçlerine bilhassa yük trenlerinin ve tırların kontrol edilmesinde yardımcı olacağını belirtti.

"İNSAN YAŞAMINI KURTARMAK İÇİN"


Temmuz ayında ülkeye yük trenleri ve tırları kullanarak girmeye çalışan sığınmacılarda ciddi artış gözlendiğini dile getiren Tomac, "Bu uygulama sadece yasa dışı göçmen girişini engellemek adına değil, aynı zamanda insan yaşamını kurtarmak için başlatıldı.” ifadelerini kullandı.

KONTROLLER ARTIRILDI


Ayda 700 ile bin sığınmacının Tirol'e yasa dışı yollarla giriş yapmaya çalıştığını vurgulayan Tomac, bu nedenle kontrollerin arttırıldığını ve bunun 15 Ekim'de yapılacak seçimlerle ilişkilendirmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

MACARLAR SORUN OLACAĞINI BELİRTMİŞTİ

Macaristan Devlet Bakanı Janos Lazar, Batı Avrupa  ülkelerinin yaklaşık 30 bin sığınmacıyı Macaristan'a geri göndermek istediğini ve bunun gelecek aylarda ciddi tartışmalara neden olacağını söyledi. 

Lazar, katıldığı bir forumda sığınmacı kriziyle ilgili yaptığı  açıklamada, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında sığınmacı baskısının  artabileceğini anlattı.
 
Yasa dışı sığınmacıların ülkeye alınmaması gerektiğini dile getiren  Lazar, ilkbahar ve yaz aylarında bazı sürprizler olabileceğini bu nedenle polis  ve askeri gücü güçlendirdiklerini ifade etti.