Avusturya Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı Sebastian Kurz, İslami değerler taşıyan anaokullarının gerekli kadar Almanca eğitim vermediğini belirtip, "İslami kreşler olmamalı" diyerek İslamofobiyi hortlatmaya çalıştı.

KÜSTAH AÇIKLAMA! İSLAMİ ŞARTLARDA YETİŞEN ÇOCUKLAR TOPLUMDAN AYRIŞMIŞ

Bakan Kurz, Kurier gazetesi tarafından yapılan panele konuk olan ve orada yaptığı konuşmada, Müslüman ailelerin çocuklarını gönderdiği anaokullarının, toplumdan ayrışmış, izole bireyler olarak yetiştirildiğini savundu.

Uyum sürecinin çocuk yaşlarda başladığına dikkat çeken Bakan Kurz, okul öncesi temel eğitimin yanı sıra İslami değerlerin de verildiği anaokullarının toplumun genelinden izole olduğunu iddia etti.

Sebastian Kurz, başkent Viyana’ da 10 bine yakın çocuğun bu anaokullarına gittiğine dikkat çekerek, vergiler ile finanse edilen okul öncesi eğitim kurumlarının, düşük seviyede eğitim verdiklerini, buralara giden çocukların yeterince Almanca öğrenemediğini beyan etti.

İSLAMİ KREŞLER KAPATILSIN AÇIKLAMASI

İslami kreşlerin kapatılmasına dair bir suali yanıtlayan Kurz, “Bu kurumlar vergilerle finanse ediliyor, devletten yardım alıyorlar. Eğer kriterleri zorlaştırırsak, yardım alamazlar ve kapanırlar. Bundan bağımsız olarak bence, bunlara ihtiyaç yok. İslami kreşler olmamalı.” ifadelerini kullandı.

Sığınmacı sorununa da değinen Kurz, Avusturya’nın Yunanistan ve İtalya’dan daha fazla sığınmacı aldığını söyledi.