Avustralya' da burkanın yasaklanması adına çalışmalar sürdüreceğini söyleyen ırkçı Pauline Hanson, “Avustralya halkı adına sarf etmek istediğim şeyler var, Avustralyalıların hatrı sayılır çoğunluğu burkanın giyilmemesini görmek istiyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Pauline Hanson' ın sarf ettiği bu cümlelere ilk tepki Avustralya Adalet Bakanı olan George Brandis’ ten geldi.

"BURKAYI YASAKLAMAYACAĞIZ" AÇIKLAMASI...

Adalet Bakanı vermiş olduğu tepkide, “Hayır Senatör Hanson hayır, burkayı yasaklamak gibi bir düşüncemiz olamaz. Avustralya’ da yaklaşık olarak yarım milyon müslüman yaşamaktadır. Onların büyük bölümü de kanunlara saygı gösteren gayet iyi Avustralyalılar. Bu kesim alay konusu yapacak veyahut yalnızlaştırıp uçlara itecek, giymiş oldukları dini kıyafetler ile dalga geçilecek kesim değil. Biz bunu yapmayız. Sizi yapmış olduğunuz bu vahim olaydan dolayı kınıyor ve tekrar düşünmeye davet ediyorum.” şeklinde ifadeler ile eleştirdi.

AYAKTA ALKIŞLANDI...

Adalet Bakanı Brandis sarf ettiği bu sözler üzerine İşçi Partisi ve Yeşiller’ in de aralarında olduğu diğer partilerden senatörlerden alkış aldı. Birçok senato üyesi bu cümleler üzerine Brandi' i ayakta alkışladı.