İsviçre'nin ikinci büyük süpermarket zincirinin Basel, Bern, Cenevre, Lozan, Lugano, Zürih ve Winterthur şehirlerindeki marketlerinin raflarında 'böcekburgerler' yerini aldı.

2 MİLYAR KİŞİ TÜKETİYOR


Uzakdoğu'da yaygın olan ve dünya çapında 2 milyar kişinin tükettiği tahmin edilen böceklerin insanlara yönelik satışını kabul eden ilk Avrupa ülkesi İsviçre oldu.

Cenevre'deki süpermarketin yetkilisinden edinilen bilgiye göre, satışa sunulduğu ilk gün müşterilerin fazla ilgi göstermediği böcekburgerden yalnızca birkaç adet satılabildi.
Geçtiğimiz mayısta değiştirilen kanunla İsviçre'de daha önce yalnızca hayvanları beslemek için kullanılan un kurdu, çekirge ve cırcır böceğinin insanlar tarafından tüketimine izin verilmişti.

UZAKDOĞU'DA OLDUKÇA POPÜLER

Öte yandan bu tür, kurt, böcek, akrep, solucan vb. türü haşereler ve böcekler Uzakdoğu ülkelerinde özellikle Çin'de oldukça popüler. Öyleki onlar için bu durum anormal değil. Yani onlar bu normalde insanların midesini bulandıran bırakın yemeği görünce çığlık attığı böcekleri çeşitli usüllerle pişirerek ya da kurutarak tüketiyor. Bu özellik onlar için adeta bir tutku haline gelmiş. Zira Türkiye'ye ziyarete gelen Uzakdoğu'lu turistler burada konakladıkları süre zarfında otellerden de bunu talep ediyor. Türkiye'de bu tür yiyeceklerin olmadığını bilenler ise bu tür atıştırmalıklarını ülkelerinden yanlarında getiriyorlar.