BBC Türkçe'nin aktardığına göre, Galinos "Türkiye göçmenleri durdurmak istediğinde bunu yapabiliyor ve yapıyor da… Ama açık ki Türkler şu an anlaşmanın gerekliliklerini yerine getirmiyor" dedi.

Midilli Belediye Başkanı şu an adada 5 bin göçmen bulunduğunu, bunun adanın kapasitesinin iki katı olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği'nin Dublin Anlaşmasına göre göçmenler sığınma başvurularını ilk ayak bastıkları Avrupa ülkesinde yapmak zorunda. Anlaşma uyarınca, Yunanistan'a ulaşan mültecilerden sığınma başvuruları reddedilenler Türkiye'ye geri gönderiliyor. Türkiye, Türk vatandaşlarına Schengen ülkelerinde vizesiz seyahat kolaylığı karşılığında Yunanistan'daki göçmenleri geri almayı kabul etmişti. AB ise bunun için 72 koşul öne sürdü. Bunların arasında terörle mücadele yasalarının Avrupa standartlarına uygun hale getirilmesi de bulunuyor. Türkiye'de çoğunluğu Suriyeli olmak üzere yaklaşık 3 buçuk milyon göçmen bulunuyor.

Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanı olan Sigmar Gabriel, Türkiye üzerinde baskı kurup isteklerinin yerine getirilmesi için aldıkları ekonomik önlemlere Avrupa Birliği' ne üye ülkelerden de destek istediklerini, fakat bazı birliğe üye olan ülkelerinin bu konuda Almanya’ dan farklı düşündüklerini ifade etti.farklı düşündüklerini ifade etti. Almanya Dışişleri Bakanı olan Sigmar Gabriel, Türkiye üzerinde baskı kurup isteklerinin yerine getirilmesi için aldıkları ekonomik önlemlere Avrupa Birliği' ne üye ülkelerden de destek istediklerini, fakat bazı birliğe üye olan ülkelerinin bu konuda Almanya’