Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, "Suriye Konulu Fikirdaş Ülkeler Toplantısı" sonrasında basın mensuplarına açıklamada bulundu. Ayrault, Esad rejimine Suriye'deki ateşkese uyması için "somut garantiler" vermesi yönünde çağrıda bulundu.

"SURİYE KONULU FİKİRDAŞ ÜLKELER TOPLANTISI" DÜZENLENDİ

Fransa Dışişleri Bakanlığında düzenlenen "Suriye Konulu Fikirdaş Ülkeler Toplantısı", Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin de aralarında bulunduğu dışişleri bakanlarının yanı sıra Suriye Muhalefeti Müzakere Yüksek Kurulu Başkanı Riyad Hicab'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Ayrault toplantı sonrasında basın mensuplarına açıklamada bulundu.

AYRAULT: ULUSLARARASI TOPLUM ÇABALARINI ARTIRMALI

Suriye'deki iç savaşa siyasi çözüm bulmak amacıyla ABD ve Rusya'nın girişimleriyle Viyana'da düzenlenen görüşmelerinin ve bu görüşme sonrası çıkan geçiş hükümeti projesinin Esad rejimi tarafından hiçe sayıldığını ifade eden Ayrault, "Suriye krizi kritik bir noktada. Uluslararası toplum çabalarını artırmalı." şeklinde konuştu.

"ESAD REJİMİ GEÇİŞ KONUSUNDA ÇOK AZ ADIM ATTI"

Cenevre görüşmelerinin askıya alınmasından sonra Esad rejimin geçiş konusunda çok az adım attığının altını çizen Ayrault, rejimin aynı zamanda uluslararası insani yardımın ulaşması için gerekli girişimlerde bulunmadığını ve yardımın muhtaç nüfusun yalnızca yüzde 25'ine ulaştırılabildiğini belirtti.

"DEKLARASYONUN HAYATA GEÇİRİLMESİ GEREK"

Kerry'nin toplantı esnasında Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile hazırladığı ortak deklarasyonu gösterdiğine değinen Ayrault, içeriğini olumlu olarak nitelediği deklarasyonun hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Suriye Konulu Fikirdaş Ülkeler Girişimi'nin, Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun yerine geçmediğinin altını çizen Ayrault, önümüzdeki hafta buluşması beklenen Destek Grubu'nun toplantısı sonrası rejimle muhalafet arasındaki müzakerelerde ilerleme beklediklerini dile getirdi.