20 Eylül 2019
  • Istanbul 21.67°
  • Ankara 14°
  • Izmir 16.11°
İmsak 05:16
Güneş 06:42
Öğle 13:03
İkindi 16:30
Akşam 19:14
Yatsı 20:34
BIST100.339
Dolar5,7197
Euro6,3268
Altın277,14

Avrupalı Eski Devlet Başkanlarından ABD'nin Yeni Orta Doğu Planı'na Ret Çağrısı

Avrupalı eski devlet başkanı, başbakan ve bakanlardan oluşan bir grup, yayımladıkları mektupla Avrupa Birliği'ni ABD'nin yeni Orta Doğu Planı'nı reddetmeye çağırdı.

Avrupalı Eski Devlet Başkanlarından ABD'nin Yeni Orta Doğu Planı'na Ret Çağrısı

Avrupalı Eski Devlet Başkanlarından ABD'nin Yeni Orta Doğu Planı'nı Ret Çağrısı

Bir grup Avrupalı eski devlet başkanı, başbakan ve bakan yayınladıkları mektupla Avrupa Birliği'ni (AB) İsrail - Filistin meselesine çözümde "uluslararası hukukun ilkelerine saygı gösteren bir planı teşvik etmeye" ve ABD'nin açıklamaya hazırlandığı yeni Orta Doğu Planı'nı reddetmeleri talebinde bulundu.

İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlanan mektupta 37 eski devlet başkanı, başbakan ve bakan, Donald Trump hükümetinin Filistin hakkında tek yanlı politikasını eleştirdi.

'DAHA ADİL BİR ÇÖZÜM BULUNMALI'

"Avrupa'nın, AB'nin İsrail - Filistin çatışmasına çözüme dönük olarak üzerinde anlaşılmış parametrelerini yansıtan uluslararası hukukun temel prensiplerine saygı duyan bir planı desteklemesi gerektiğine inanıyoruz." sözlerinin aktarıldığı mektupta, bölgede kalıcı barış için 1967 sınırlarına uygun bir Filistin devletinin kurulması, tarafların karşılıklı güvenlik kaygılarını çözecek düzenlemelerin yapılması ve Filistinli mülteciler meselesine adil bir çözüm bulunması gerektiği belirtildi.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağıya kaydırın.


Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri