BMGK Terörle Mücadele Departmanı Başkanı Laborde, Avrupa’ya Suriye’den geri dönüş yapan DEAŞ üyelerinin sayısında %33 artış olduğunu ifade etti.

Jean-Paul Laborde AB görevlileriyle yaptığı görüşmenin sonrasında açıklamalarda bulundu. Bu sene Suriye ve Irak'ta ağır kayıplar veren DEAŞ teröristlerinin Avrupa’ya döneceklerini ve bu defa dönüş yapacak olan militanların sayı ve şiddet açısından çok daha fazla eylem gerçekleştireceğini ifade etti.

2017'DE AVRUPA'DA TERÖR EYLEMLERİNİN ARTMASI BEKLENİYOR

Bu çıkarımlarına kanıt olarak Laborde, son 1 senede Avrupa ülkelerindeki DEAŞ militanlarının sayısında %33 artış gözlenmesini gösterdi.

Batı Avrupa'daki tehdit sinyalleri, son 2 yılda yüzlerce Avrupalı’nın ölümüne sebebiyet veren terör saldırıları da düşünüldüğünde, birçok Avrupa ülkesinin hudutlarını koruma kabiliyetinden kaygı duyulması sebebiyle de yüksek aşamada. Avrupa'ya dönüş yapma niyetindeki yabancı teröristlerin, daha öncekilere nazaran artık göz ardı edilemeyecek derecede tehlikeli olduğunun altını çizen Laborde, "Geneli itibariyle bu teröristlerin hedefi daha çok belli, daha tecrübeli ve daha kabiliyetliler" şeklinde açıklamalarda bulundu.

30 BİN TERÖRİST AVRUPA'YA GERİ DÖNÜYOR

AB ülkelerinde yürürlükte olan seyahat kısıtlamalarının terörist sirkülasyonunu etkili derecede azaltmakta başarı sağladığına değinen Laborde, "Seyahat kısıtlamaları olmasına rağmen, büyük ihtimalle hudutları aşıp Avrupa Birliği devletlerine dönüş yapan önemli miktarda terörist söz konusu olabilir." dedi.

Birleşmiş Milletler'in hükümetlerden edindiği bilgilerde yer aldığı üzere, Avrupa’dan 30 bin civarında kişi DEAŞ’a katıldı. Bunların yarısına yakını DEAŞ kontrolündeki bölgeleri terk ederek Avrupa’ya dönüş yapmakta olduğu tahmin ediliyor.