Hollanda' da bir lisede velilere gönderilen  diploma töreni davetiyesinde, öğrencilerin törene başörtüsü ile gelmemeleri istendi. Hollanda' nın Rotterdam şehrindeki  Melanchton Lisesi' nin Schiebroek şubesinin öğrenciler ve velilere göndermiş olduğu diploma töreni davetiyesinde, öğrencilerin törene başörtüsü takıp gelmelerinin yasak olduğu ifade edildi.

DENK PARTİSİ VE NİDA PARTİSİ'NDEN TEPKİ

Türk asıllı milletvekilleri tarafından kurulan Denk Partisi ve Müslümanların kurduğu Rotterdam Büyükşehir Belediyesini temsil eden NİDA Partisi, başörtüsü yasağına tepkide bulunarak okuldan açıklama yapmasını istedi. Melanchton okullarının genel müdürü Nico van den Eijkel yaptmış olduğu beyanlarda, bunun bir yanlışlık olduğunu ifade etti.

Davetiyedeki başörtüsü yasağı ifadesi için üzgün olduğunu söyleyen Van Den Eijkel, "Her şubemiz için geçerli değil ama mektubu gönderen Schiebroek şubemizin kurallarına göre öğrencilerin başörtüsü kullanması zaten yasak. Diploma töreni için davet mektubunda bu kural maalesef talihsiz şekilde gereksiz yere belirtilmiş." diye ifade etti.

Törene bütün öğrencilerin davetli olduğunu vurgulayan Van Den Eijkel, normalde yasak olan başörtü kuralının törende geçerli olmayacağını dile getirdi.