İspanya'nın, Katalonya'nın başkenti Barcelona'da yarın gerçekleştirilmesi için hazırlanan bağımsızlık referandumundan önce, ülke genelinde gerilim hat safhada.

İspanya’nın Katalonya özerk bölgesindeki bağımsızlık referandumunun sonucu şimdilik belirlenemiyor. Güvenlik güçlerine seçim yerlerinin kapatılması için gerekli emirler verildi. Katalonya yönetimi ise yarın yapmaya hazırlandığı bağımsızlık referandumdan geri adım atmayı düşünmüyor.

İspanya, Katalonya Özerk Bölgesi'nin başkenti Barcelona'nın hava sahasını 2 Ekim tarihine kadar küçük uçak ve helikopterlerin faaliyetine kapatacağını belitmişti.

İSPANYA JANDARMASINDAN OPERASYON

İspanyol jandarması, yasa dışı ilan edilmesine karşın 1 Ekim'de Katalonya'da yapılmak istenen bağımsızlık referandumunu engellemek için operasyonlarını sürdürdü

İspanyol basınında çıkan haberlere göre, jandarma Katalonya'nın Igualada şehrinde gerçekleştirdiği operasyonda referandumla alakalı 2,5 milyon oy kağıdı ve 4 milyon zarf ele geçirdi.

Basına bilgi veren jandarma kaynakları, bahsi geçen malzemelerin Les Comes Sanayi Sitesi'ndeki bir depoda bulunduğunu açıkladı.

Igualada Belediye Başkanı Marc Castells ise söz konusu evrakların 1 Ekim'de kullanılmak için hazırlanmadığını, ticari amaçlı olduğunu savundu.

İspanya jandarması bu zamana kadar düzenlediği operasyonlarda referandumla bağlantılı 15 Eylül'de 1,5 milyon, 20 Eylül'de 9,8 milyon oy kağıdı ve benzeri malzemeye el koydu.