Avrupa’da uyuşturucu kullanımının artışına bağlı olarak aşırı doz kaynaklı ölüm oranlarının yükseldiği ve piyasada dolaşan yeni ürünlerin ölüm oranlarının artmasında etkili olmasına neden olduğunu açıklandı.

Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Müptelalarını Takip Birimi (EMCDDA), 2017 Avrupa Uyuşturucu Haritası açıklandı. Avrupa Birliği’ne üye devletlerle birlikte Norveç ve Türkiye’yi de içeriyor. Sunulan bilgilere göre uyuşturucu sebebiyle ölüm oranı üç yıldır üst üste artış gösterdi. Bu bilgilere göre, en son 2015 senesinde 8 bin 441 kişi aşırı dozdan dolayı yaşamını yitirdi.

Eroin ve morfin benzeri sentetik uyuşturucuların sebep olduğu tehdit gençler tarafından çok tercih edilen ürünler olması nedeniyle büyüyor.

Sıvı ve burundan temin yoluyla kullanılan uyuşturucular, hem kullanım hem fiyat açısından piyasa için çok cazip bir ürün niteliği taşıyor.

93 MİLYON AVRUPALI UYUŞTURUCU KULLANMAYI DENEMİŞ

Avrupa’daki en çok kullanılan maddeler kokain, kl5kl5 ve amfetamin olduğu belirtiliyor. Öğrenciler arasındaki içki ve sigara tüketim oranı azalmışken, esrar kullanım oranında bir değişiklik olmadığı ifade ediliyor.

Türkiye, Ortadoğu, AB ve Asya arasındaki uyuşturucu ticaretinde önemli bir güzergah. Bu nedenle Türkiye’de çok miktarda uyuşturucu ele geçiriliyor.
2015 yılında Avrupa tarafında ele geçirilen 12 bin 893 kilogram eroinin 8 bin 294 kilogramı ve 9 bin 880 kilogram amfetaminin 4 bin 57 kilogramı; son olarak 9 milyon 602 bin 559 tablet ekstazinin 5 milyon 673 bin 901'i Türkiye tarafından düzenlenen operasyonlar sonucunda yakalandı.
Avrupa’da 93 milyon kişinin uyuşturucu kullanmayı denediği dile getiriliyor.