Avrupa Birliği Komisyonu (European Commission), birliğe üye devletlerin savunma hacmini yükseltmek adına Avrupa Savunma Fonu kurulması önerisinde bulundu.

AVRUPA SAVUNMA FONU

AB Komisyonu, birlik içindeki devletlerin savunma hacimlerinin artırılmasına dönük müşterek savunma, prototip üretimleri, araştırmaları, ekipman ve teknoloji alımının koordinasyon halinde yapılacağı "Avrupa Savunma Fonu" oluşturulmasına dönük düzenleme teklifini belirtti.

Avrupa Parlamentosu, AB Konseyi ve birlik içindeki devletlerin onayından sonra kurulması düşünülen fon, ülkelerin yapacakları müşterek savunma araştırma projelerinde kullanılabilecek. Avrupa Birliği’ne üye devletleri, uydu veya drone gibi çeşitli savunma teknolojileri, prototipler ve ürünleri birlikte geliştirdiklerinde bu fondan yararlanabilecek. Üye devletler, askeri araçları ve teknolojileri düzenli bir şekilde satın alabilecek. AB bütçesi bu müşterek alımlarda finansman desteği olarak kullanılacak.

YIL YIL AYIRILACAK KAYNAKLAR

Avrupa Birliği, müdafa araştırmaları adına 2019 senesine kadar 90 milyon avro kaynak ayıracak. 2019 ve 2020 seneleri için fona 500’er milyon avro ayrılıp aktarılacak. Bu rakam 2020’’den sonra yıllık 1 milyar avroya çıkartılacak.

Avrupa Birliği Komisyonu, 2020’ nin ardından bu programa üye devletlerin ek finansmanlarıyla birlikte senelik toplam 5 milyar avroluk savunma hacmine yatırımının yapılmasını bekliyor.