Avrupa Haber Ajansları Birliğinden Google'a Uyarı

Avrupa Haber Ajansları Birliği (EANA) tarafından Fransa pazarını yöneten arama motoru Google’ın bu hakimiyetini kötüye kullanmaya çalıştığı değerlendirmesi kaydedildi.

Avrupa Haber Ajansları Birliğinden Google'a Uyarı

Avrupa Haber Ajansları Birliği (EANA) tarafından Fransa pazarını yöneten arama motoru Google’ın bu hakimiyetini kötüye kullanmaya çalıştığı değerlendirmesi kaydedildi.

EANA tarafından gündeme aktarılan yazılı açıklamada, Avrupa Birliği (AB) telif hakları kararnamesini hayata geçiren ilk ülke Fransa'daki dijital medya ile Google arasında yaşanan soruna değinildi.

Açıklamada, "Google firmasının, Fransız haber kurumlarının, yayıncılara adil ödemeleri önlemek amacıyla içeriklerini ücretsiz olarak sunma zorunluluğu getirerek, gelirlerini ve bağımsızlıklarını etkileyen bir emsal oluşturmaya çalıştığı" dile getirildi.

EANA'nın kaliteli gazeteciliği öne sürmek amacıyla yeni telif hakları kararnamesinin öngördüğü adil ekonomik uygulamalara inandığı vurgulayan açıklamada, yayıncıları baskı altına alma planlarını protesto edildi.

AVRUPA HABER AJANSLARI BİRLİĞİ AÇIKLAMASI

"EANA, Google’ın yayıncıları baskı altına alma planlarını protesto eden Fransız ve Avrupalı yayıncıların pozisyonunu güçlü şekilde desteklemektedir. Avrupa Parlamentosu (AP), halkın en kaliteli haberlere erişebilmesini ve içerikleri çevrim içi ortamda kullanıldığında haber yayıncılarına ve ajanslarına ödeme yapılmasını sağlayan Telif Hakkı Yönergesini kabul etti. EANA, Avrupalı medya tüketicilerinin çok çeşitli, yüksek kaliteli gazeteciliğe erişim hakkına sahip olduğuna inanıyor. Küresel haber alma ağının ön saflarında yer alan Avrupalı haber ajansları, demokratik toplumların bu öncelikli talebini karşılayabilen bir medya endüstrisini korumak için sesini yükseltiyor. EANA’nın bakış açısına göre, Google, Avrupa Telif Hakkı Yönergesinin ruhuna uygun hareket ederse, ilgili tüm taraflar arasında bir kazan-kazan durumu yaratır."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR