Almanya'nın ele başlığını yaptığı Avrupa Birliği, Rusya'nın stratejilerine yön vermek için ekonomik baskıların devam edeceğini kararlarını sürdürüyor.

Brüksel'de sürmekte olan Avrupa Birliği Liderler Zirvesi esneasında sosyal medya  hesabından açıklama gerçekleştiren Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, Rusya'nın Ukrayna'yı istikrarsızlaştırması sebebiyle Avrupa Birliği'nin uygulamakta olduğu ekonomik ambargonun uzatılmasına karar verildiğini bildirdi.

ANLAŞMA TAMAM

Donald Tusk mesajında, "Anlaşma sağlandı. Rusya’nın Minsk Anlaşması'nı uygulamaktaki güçsüzlüğü nedeniyle Avrupa Birlği ekonomik ambargoları uzatacak." ifadelerini kullandı.

Rusya, 18 Mart 2014'de Kırım Özerk Cumhuriyetini ve Sivastopol şehrini yasal olmayan ilhak etmişti. Kırım'ın Rusya tarafından ilhak edilmesi ve Ukrayna'nın doğusunda çıkan olaylardan sonra Avrupa Birliği, ABD ve bazı ülkeler Rusya’ya ekonomik ambargo uygulamaya başlamıştı.

İLK YAPTIRIM KARARI

Avrupa Birliği, Rusya’ya ekonomik ambargo kararını ilk olarak 2014 yılında almıştı. Uzatılan ekonomik ambargo geregince AB üyesi 28 ülke, Rusya'ya tabanca satışı yapmıyor. Yaptırımlarla, Rusya'nın petrol ve gaz sektörlerinde kullanılan bazı teknolojileri, AB ülkelerinden alması kısıtlanıyor. Ayrıca Rus kamu bankaları Avrupa'da finans sektöründen dışlanıyor.