Paris‘ te Pazartesi günü mini bir Avrupa Birliği  zirvesi yapıldı. Almanya Başbakanı Angela Merkel' in de katılım gerçekleştirdiği toplantıda Avrupa' ya geçmeyi bekleyen yüz binlerce Afrikalı göçmenin geleceği masaya yatırıldı. Netice tabi ki beklediğimiz gibi yine mültecilere kapıları kapatmak oldu.

AVRUPA BİRLİĞİ MÜLTECİLERE SIRT ÇEVİRDİ

Ülkelerindeki savaştan kaçarak Avrupa' ya sığınmaya çalışan Afrika' lı mülteciler, 2015 senesinde kriz haline gelmişti. Çeşitli yasal olmayan yollar ile Avrupa' ya giriş sağlayan mültecilerin büyük bir çoğunluğu Avrupa' da hudutlardan  içeri alınmamış, kendi kaderlerini kendilerinin tayin etmesi beklenmişti.

İşte bu krizin patlakvermesinden 2 sene geçti, fakat ne mülteciler hududu geçebildi, ne de kriz sona erdi. Krizin çözümüne dair Fransa Cumhurbaşkanı olan Emanuel Macron toplantı isteminde bulundu. Geçtiğimiz Pazartesi günü Başta Almanya Başbakanı olan Şansölye Merkel olmak üzere bir çok Avrupa Birliği lideri toplantıya dahil oldu. Kapalı kapılar ardında yapılan toplantıya dair bir beyan geldi.

"AVRUPA'YA GELMEYİN"

Toplantıdan "insanlık adına beklenen sonuç" mültecilerin en azından " kısım kısım " olarak Avrupa' ya alınıp istihdamlarının gerçekleştirilmesi yönündeydi fakat yine beklediğimiz gibi verdiği kararlar ile bizi şaşırtmayan Birlik, mültecilere sırt çevirerek vahim bir karar almış oldu.