Kazakistan' ın başkenti olan Astana' da 4-5 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Suriye konulu 5. toplantıdan önce garantör memleketlerinin ortak çalışma grubu toplantısı yapacağı ifade edildi.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığının yazılı açıklamasında, garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran' ın 3 Temmuz' da müşterek çalışma grubu toplantısı düzenleyeceği belirtildi.

MUHTIRADAKİ HÜKÜMLER İLE ALAKALI ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK

Yapılan açıklamada, 5. Astana Toplantısı' nda da Suriye' de çatışmasızlık bölgelerinin oluşturulması muhtırasındaki hükümlerin uygulanması ile alakalı çalışmaların devam edeceği ifade edildi.

Tarafların, çatışmasızlık bölgelerindeki sınırlar ve haritalarda mutabakat sağlaması, kontrol güçlerinin eylemlerini düzenleyen evraklar ile koordinasyon merkezi tüzüğünün oluşturulması konuları üzerinde çalışacağı, garantör ülkelerin, tutukluların serbest bırakılması, cenazelerin teslim edilmesi ve kayıpların aranmasıyla ilgili çalışma grubu hükümlerini onaylamayı planladığı kaydedildi.

Gelen bilgilere göre tarafların, BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) listesine alınan tarihi yerlerin mayınlardan temizlenmesi konusunda müşterek bildirge oluşturmayı planladıkları belirtildi.

Suriye meselelerinigörüşmek üzere toplanacak olan ortak açlışma grubu, çözü adına kalıcı yollar bulup bu durumu sürdürmeyi hedeflemektedir.