Arnavutluk' ta halk, ülkedeki muhalefetin yaklaşık üç ay devam eden protestosu ve meclis çalışmalarının boykotundan sonra 18 Mayıs' ta Arnavutluk Başbakanı ve Sosyalist Partisi (PS) Genel Başkanı olan Edi Rama ile muhalefet lideri ve Demokratik Partisi (PD) Genel Başkanı olan Lulzim Basha' nın anlaşmaya varması sonucunda yarın oy kullanmaya gidecek.

SEÇMENLER 07.00 İLA 19.00 ARASINDA SANDIK BAŞINA GEÇECEK

Oy kullanacak seçmenler, yerel saat ile 07.00-19.00 saatleri arasında kayıtlı oldukları sandıklarda oylarını kullanabilecek. Koalisyonların olmadığı bu seçimde 18 siyasi parti iktidar olabilmek adına rekabete girecek. Arnavutluk Merkez Seçim Komisyonu 25 Haziran' da yapılacak olan erken genel seçime dair nihai seçmen listelerini onayladı. Buna göre, seçimde 3 milyon 452 bin 260 seçmen oy kullanabilecek.

Başbakan Edi Rama öncülüğündeki mevcut hükümet ortak yönetiminin ana partisi olan Arnavutluk Sosyalist Partisi (PS), başbakan adaylığına Rama'yı seçerek seçim kampanyasını "Sevdiğimiz Arnavutluk adına " sloganıyla yürüttü. Başka bir parti ile yönetimi paylaşmak istemeyen PS adalet, toprak paylaşımı, kamu yönetimi, eğitim, kentsel gelişim gibi alanlarda partinin birinci iktidar döneminde başlattığı reform sürecini devam ettirmeyi hedefliyor.