Katar’ın resmi yayın organına yapılan siber saldırıdan mesul kişilerin tespiti için ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun Katar’a gönderdiği ekip çalışmalara başladı.

Katar’ın resmi yayın organının sitesine yönelik siber saldırıyı düzenleyenlerin tespiti adına ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) Katar’a destek olacağı bildirildi.

Siber saldırıdan sorumlu kişilerin tespiti için teşkil edilen kurulda görevli yüksek seviyeli bir görevli, 23 Mayıs’ta Katarın resmi yayın organı QNA’ya yönelik saldırının soruşturulduğunu ve FBI’yın öncülük ettiği bu incelemenin başkent Doha’da sürdürüldüğü ifade ediliyor.

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, siber saldırı hususunda yürütülen soruşturmanın şeffaflık ilkesi çerçevesinde yürütüleceğini ifade etti. FBI’dan çağrılan ekibin bu doğrultuda çalışacağını açıklamalarına ekledi.

ARAP ÜLKELERİ İLE SİBER SALDIRI KRİZİ

FBI ekibinin Katar’da bir haftadır çalışmalarını sürdürdüğü aktarılıyor. ABD haricinde adı verilmeyen bir başka ülkenin de araştırmalara katıldığı ifade ediliyor.

QNA sitesine yönelik siber saldırısında 23 Mayıs akşamında Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani’nin ABD’ye karşıt ve İran’ı destekler nitelikte beyanatlarının yer aldığı ve açıklamalarının medyada geniş yankı uyandırdığı ifade ediliyor.

Sani’nin açıklamalarının birkaç saat ardından Katar hükümeti İletişim Dairesi Direktörü Şeyh Seyf bin Ahmed Al Sani, QNA sitesine karşı siber saldırı yapıldığını ilan etmişti. Katar Dışişleri Bakanlığı yaptığı basın açıklamasında, QNA’nın siber saldırıya maruz kaldığı ve çıkan haberlerin doğruları göstermediği, haber araçlarının bu beyanatlara tenezzül etmemelerini rica etmişti.