Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) Bangladeş'teki Bölge Sözcüsü Vivian Tan, Arakan'da ordu ve Budist milliyetçilerin saldırılarının başladığı 25 Ağustos'tan beri 87 bin Arakanlı Müslümanın Bangladeş'e geçtiğini kaydetti.

Bangladeş'e geçen Arakanlı Müslümanlardan bir böşümünün Cox Bazar şehrindeki kamplara gittiğine ve şu anda bu kampların kapasitesinin aşıldığına dikkat çeken Tan, Arakanlı Müslümanların bir kısmının da köylerde ya da boş arazilerde barınacak yerler kurmaya çalıştığını söyledi.


Bölgeye gelen Arakanlı Müslümanların solunum yolu rahatsızlıkları, enfeksiyon ve yetersiz beslenme sorunları yaşadığına vurgu yapan Tan, "Bu insanlar, günlerdir yürüyor, birçoğu evlerini terk ettiğinden beri hiçbir şey yememiş." ifadelerini kullandı.

Bu esnada, Myanmar-Bangladeş sınırına yakın Cox Bazar'daki bir hastanede görevli doktor Şahin Abdurrahman Choudhury de yüzlerce Arakanlı Müslümanın hastanede tedavi altına aldığını, birçoğunun kemiklerinin kırık olduğunu ve vücutlarında kurşun yaraları bulunduğunu kaydetti.
Choudhury, hastaneye yaralı halde gelen Arakanlı Müslümanların hepsinin, Myanmarlı askerlerin kendilerine rastgele ateş açtığını söylediğini paylaştı.

ARAKANLI MÜSLÜMANLARIN BAGLADEŞ'E GEÇİŞ MÜCADELESİ


Diğer taraftan, sosyal medyada yayınlanan yeni görüntülere yüzlerce Arakanlı Müslüman'ın, Myanmar-Bangladeş sınırındaki Naf Nehri üzerinden Bangladeş'e geçiş mücadelesi yansıdı.
Görüntülerde bir kişinin, "Bu insanlar nehri geçmek için hiçbir şey bulamıyor. Yine de nehre atlıyor. Nehre atlayıp hayatını kaybediyor. Bu, bütün dünyanın önünde oluyor." ifadeleri yer alıyor.Myanmar yönetimi, göç yoluna düşen ya da evsiz kalan Arakanlı Müslümanlara insani yardım ulaştırılmasına da müsade etmiyor.
Myanmar ordusunun, silahlı militanlarla mücadele gerekçesiyle Arakan eyaletinde devam eden saldırılarında, 25 Ağustos'tan beri çok sayıda Arakanlı Müslüman sivil hayatını kaybetti. Saldırılarda 60'tan fazla köy hedef alınıp bu köylerden onlarcası yakıldı.

On binlerce Arakanlı Müslüman da can güvenliği sebebiyle bölgeden kaçmaya, kara ve deniz yoluyla Bangladeş'e geçmeye çabalıyor. On binlerce Arakanlı Müslüman'ın sınır bölgesindeki bekleyişi sürüyor.

Myanmar hükümetinin uluslararası kuruluşlara bölgeye giriş izni vermemesi nedeniyle ölü sayısı saptanamıyor. Arakanlı sivil toplum kuruluşları, hayatını kaybeden sivillerin sayısının bini aştığını bildiriyor. Bazı sivil toplum kuruluşları ise rakamın binlerce olduğunu iddia ediyor.