Geçtiğimiz sene Suriye’den Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra Muğla'nın Bodrum ilçesinde, bulunduğu teknenin batması neticesi yaşamını yitiren Suriyeli Aylan bebeğin fotoğrafına oldukça benzeyen bu fotoğraf, sosyal medyada ‘Aylan kızı’ olarak isimlendirildi.Paylaşılan fotoğrafla birlikte Arakan Müslümanlarının yaşadıkları dram ve acı, fotoğraf altında farklı şekilde yorumlandı. Sosyal medyalarda paylaşılan bu fotoğrafta insanlar ‘Rohingyalara destek olun’ paylaşımı yaparken, Aylan bebeğe atıfta bulunarak benzer acının Arakan’da devam ettiği aktarıldı.

 
Son dakika: Arakan'da yürek burkan görüntü! Bir Aylan bebek vakası daha...


2 Eylül 2015 tarihinde Muğla'nın Bodrum ilçesinde bulunduğu teknenin batması neticesi yaşamını yitiren 3 yaşındaki Suriyeli Aylan Kurdi bebeğin bu fotoğrafı dünya çapında büyük yankı uyandırmıştı.Sosyal medyada çok sayıda kullanıcı yaptıkları paylaşımlarda Arakan'daki Müslüman halkın yaşadığı dram ve acıya dikkat çekiyor.

3 BİN MÜSLÜMAN KATLEDİLDİ

Avrupa Rohingya Konseyi (ERC) Sözcüsü Dr. Anita Schug, Myanmar'ın Arakan eyaletinde son 3 günde ordu mensuplarının düzenledikleri saldırılarda 2 ila 3 bin arası Müslüman'ın katledildiğini açıkladı.

KATLİAMLAR SORUŞTURULSUN


Arakan Rohingya Ulusal Örgütü, Myanmar hükümetine Arakan’da Müslümanlara karşı devam eden katliamların soruşturulması için bağımsız bir komisyon kurması çağrısında bulundu.

MÜSLÜMANLAR DEVLETSİZ SAYILIYOR


Myanmar'da 1982'de kabul edilen yasayla vatandaşlık haklarını kaybeden Arakanlı Müslümanlar "devletsiz" sayılıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından "eziyet gören dini azınlık" olarak kabul edilen Arakanlı Müslümanlar, hem şiddet olaylarına hem de yasal, ekonomik ve toplumsal ayrımcılığa maruz kalıyor.