İsviçre'de gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nin 35. toplantısında konuşma yapan İnsan Hakları Özel Raportörü Yanghee Lee, Myanmar hükümetine ülkedeki çocukların koruma altına alınması hususundaki uluslararası mecburiyetlerini yerine getirme çağrısında bulundu.

Arakan bölgesinde 13 çocuğun polis tarafından alıkonulduğunu belirten Lee, çocukların "en son çözüm olarak" gözaltında tutulması gerektiğinin altını çizdi.

Gözaltındaki çocuklardan bir tanesinin daha sonra hayatını kabettiği açıklamasını yapan Lee, hükümete soruşturma açması gerektiğini söyledi.

Lee, tüm söylemlere karşın Arakanlı Müslümanların tecavüz, işkence ve çocuk kaçırma gibi insan hakları ihlallerinin yaşanmaya  devam ettiğini belirterek, bölgedeki olaylarda azalma olmadığını ifade etti.

Myanmar'dan komşu ülkelere kaçan çocuklarla alakalı düşüncelerini ifade eden Lee, "Bilhassa komşu ülkelere kaçan kadın ve kızların içerisinde çocuk yaşta evlenenlerin oranının son zamanlarda artış olduğuna dair payalaşılan verilerden özellikle endişe ediyorum. Bu, genç kadınların karşılaştığı şiddet ve yoksulluk döngüsünü devam ettiriyor." açıklamasını yaptı.

TÜRKİYE'DE YARDIM GÖNDERMİŞTİ

Türkiye'de Arakan'da ki Müslümanlar için yardım tırları göndermiş ve yanlarında olduklarının altını çizmişti.