Suudi Arabistan Krallığı, Dışişleri Bakanlığınca, Mekke şehrinde olan Mescid-i Haram (Kabe) ve Medine şehrinde yer alan Mescid-i Nebevi (Ravzai Mutahhara) içinde ve bu ibadethanelerin yerleşkesine ait açık ve kapalı sahalarda, fotoğraf ve video çekimine yasak getirildiği belirtti.

Yasağın, her ne suret ve amaçla olursa olsun, tüm ziyaretçiler yanında, ‘medya temsilcilerini’ de kapsadığı ifade edilen raporda, kutsal mekanları koruma amaçlı olarak böyle bir tedbirin getirildiği belirtildi. Bilakis fotoğraf ve görüntü kaydeden cihazların yaygınlaşması ile beraber, Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi içinde, ziyaretçilerin 'geldikleri ülkelerin bayraklarının havaya kaldırılması, bu şekilde hatıra fotoğrafları çekilmesi ve yapılan konuşmalarla' söz konusu mekanlarda ibadet amaçlı bulunan topluluğun rahatsız edildiği ifade edilirken, ziyaretçilerden de 'kendilerine daha önce bu meselede uyarı yapılmadığı' bilgisi alındığı açıklandı.

YASAL İŞLEM BAŞLATILACAK

Suudi Arabistan Krallığı Dışişleri Bakanlığınca, aynı genelge ile ibadetlerin daha anlamlı bir şekilde yerine getirilebilmesi için yürürlüğe eklenen yasağa aykırı davranılması hususunda, fotoğraf ve video tespitine yarayan aletlere el konulacağı ve yasal işlem yapılacağı belirtilirken, ilgili ülkelerin de ziyaretçilere gerekli bilgilendirmeyi yapması istenildi.

SUUDİ ARABİSTAN’DAN RED

Diğer yandan, Arap Birliği üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının Mısır'ın başkenti Kahire'deki olağanüstü toplantısında konuşan El-Cübeyir, gerektiğinde ulusal güvenliklerini ve halklarını korumakta tereddüt etmeyeceklerini vurguladı. Aynı toplantıda konuşan Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed el-Halife de Lübnan'ı tamamen, İran'ın desteklediği Hizbullah hareketinin kontrolü altında olduğunu söyledi.