Lockheed Martin, ABD dışındaki ülkeler için uçakları "bitmemiş durumda olan kontrat" adı verilen geçici bir aranjman dahilinde üretiyor. Bu ödeme şirketin ABD için uçak üretebilmesinin de önünü açmış oluyor.

Pentagon'un Cuma gecesi yaptığı açıklamaya göre ödeme Türkiye için üretilen dört adet F-35A, İngiltere için bir adet F-35B, İtalya için bir F-35A, Avustralya ve Hollanda için sekizer F-35A, Norveç için altı F-35A, ve diğer ülkelere satış için 22 adet F-35A karşılığı yapıldı.
Pentagon daha evvelki alımlarda ABD hava kuvvetleri ve yabancı devletler için üretilen F-35A tipi uçak başına 102 milyon dolar ödemiş, Şubat ayında yapılan kontratta uçak başı fiyat 95 milyon dolara çekilmişti.

F-35 uçaklarının A tiplerinin dışında kısa pistlerden veya dikine kalkış yapabilen B tipi ve uçak gemilerinden kalkabilen C tipi modelleri de üretiliyor.

TÜRKİYE'DE BİR İLK

Türkiye bu anlaşma ile birlikte bu uçaklara ilk kez kavuşmuş olacak. Böylelikle terörle mücadele kapsamında daha donanımli bir hale gelmiş olacak ve savunma alanında müthiş bir atak yapacak.