Almanya Başbakan' ı Angela Merkel, Berlin' de Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri olan Filippo Grandi ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Genel Müdürü olan William Lacy Swing ile temaslarda bulundu.

Alman Başbakan Angela Merkel, bulunduğu temaslardan sonra Başbakanlık' ta yapılan müşterek medya toplantısında, mülteci krizine dair fikirlerini paylaştı. Angela Merkel' in ana gündeminin dışında Kuzey Kore ile ABD arasında yaşanan ve git gide tırmanan gerginliğin nedeni olan füze restleşmesi ve artan savaş ihtimali  de diğer gündem başlıkları arasında yer aldı.

"ASKERİ YOLLARLA ÇÖZÜLEMEZ" AÇIKLAMASI

Başbakan Merkel, muhaberin sormuş olduğu "Kuzey Kore ile yaşanan krize dair, muhtemel bir savaş durumunda ABD' nin yanında yer alıp almayacağınız konusunda görüşleriniz öğrenebilir miyiz?" sorusu üzerine, "Askeri müdahale seçeneğinin kullanılması krizin çözülmesine katkı sağlamaz. Ben buna kesin olarak inanıyorum. Bu meselenin askeri bir müdahale dışında aşılabileceğine olan inancım tam. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi' nde bugüne dek gördüğümüz çabalar ile bu problem aşılabilir" şeklinde açıklamada bulundu.