Angela Merkel, Eylül ayında yapılacak olan genel seçimler neticesinde aşırı sağcı popülist AfD Partisi ve Sol Parti ile bir ortak yönetim oluşturmayacaklarını ifade etti.

Almanya' da Eylül ayının 24' ünde yapılacak olan genel seçimler evvelinde kampanya çalışmalarına devam eden Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel, Phoenix televizyonunun Forum Politik programına konuk olara gündeme dair suallere yanıt verdi.

Almanya Başbakan' ı Angela Merkel, Hür Demokrat Partisi' nin (FDP) doğal bir ortak yönetim ortağı olup olmadığı sualine yanıt olarak, ''Tabi ki natürel bir ortayk yönetim mevcut değil, her parti ilk olarak kendisi için çalışır. Eğer natürel bir ortaktan bahsedeceksek o da Hristiyan Sosyal Birlik Partisi' dir (CSU)'' açıklamasını yaptı.

KOALİSYON KURMAYACAĞIZ

Angela Merkel ek olarak seçim neticesinde ''Sol Parti ve Almanya için Alternatif partileri ile ortak yönetim söz konusu değğil" şeklinde açıklama yaptı. Almanya' da ölçülen kamuoyu nabzında CDU' nun oyları yüzde 39 seyrinde devam ederken en yakın rakibi olan Sosyal Demokrat Parti' nin (SPD) oyları ise yüzde 24 civarında seyretmekte.