Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin başta geldiği ülkeler ile Katar arasında yaşanan diplomatik krizde yeni bir aşamaya geçildi. Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiğini açıklayan Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır'a birkaç saat sonra Yemen'deki Aden hükümeti, Libya'daki Hafter yönetimi ve Maldivler de dahil oldu.

Verilen karar ile Katar’ın tek kara sınırı olan Suudi Arabistan sınırı da dahil olmak üzere tüm hava, kara ve deniz sınırlarının kapatılması, uçuşların askıya alınması, banka anlaşmalarının iptali gibi durumlar sırasıyla gerçekleşti.

Katar'da yaşanan kriz bir iç karışıklığın belki de askeri bir müdahalenin bile söz konusu olabileceği yönünde belirtildi. ABD'nin Katar Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklama da Katar'a yönelik endişeleri hat safhaya çıkardı.

ABD’DEN KATARDA’Kİ VATANDAŞLARINA MESAJ

ABD'nin Katar Büyükelçiliği'nden "Katar'daki ABD Vatandaşlarına Mesaj" adı altında yayınlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Haziran ayının 5’inde Bahreyn, Suudi Arabistan, BAE ve Mısır; Katar Devleti ile diplomatik ve konsolosluk bağlarını kestiklerini bildirdiler. Katar Havayolları ve bölgedeki diğer havayolları Katar'a giden ve Katar'dan kalkan tüm uçuşların geçici olarak iptal ettiğini bildirdi. ABD Büyükelçiliği bu vesileyle Katar'da oturmakta olan veya Katar'ı turistik amaçlı ziyaret eden tüm ABD vatandaşlarına, seyahat sağlayıcılarıyla beraber, şahsi seyahat ayarlamaları üzerindeki olası etkiler adına kontrolde kalmalarını ve ek gelişmeler için tetikte olmalarını hatırlatıyor.