Almanya Başbakanı Angela Merkel, Delbrück şehrinde seçin etkinliği sırasında gerçekleştirdiği konuşmada, Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın Almanya'ya ilişkin yaptığı seyahat uyarıları kendisini çok etkilemiş olacak ki, söz konusu uyarılar hakkında açıklama yapma gereksinimi duydu.

Merkel açıklamasında, ‘Şunu net bir şekilde belirtmek isterim. Almanya’ya her Türk vatandaşı gelip ziyaret edebilir’ ifadesine yer verdi.

ALMANYA HUKUK DEVLETİYMİŞ

Merkel, ‘Almanya’da gazeteciler tutuklanmıyor, hiçbir gazeteci gözaltına alınmıyor, bizim ülkemizde fikir özgürlüğü ve hukuk devleti ilkeleri mevcuttur. Bizde bunlardan dolayı gururluyuz.’ dedi.

DIŞİŞLERİ UYARMIŞTI

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından cumartesi günü resmi internet adreslerinde yapılan uyarıda ‘Almanya Federal Cumhuriyeti'ne Yönelik Seyahat Uyarısı’ isimli açıklama ile Almanya'da ikamet eden ve Almanya'ya gidecek olan Türk vatandaşlarını uyarmıştı.

MERKEL SEÇİM KAMPANYALARINA YUHALANARAK DEVAM EDİYOR

Merkel, seçimde oy kazanmak için ülkeyi bir baştan diğer başa geziyor. Başkan kampanyaları için Almanya'nın Finsterwalde şehrine gitti. Bundan öncesinde Brandenburg'a giden Merkel, orada yaşadığı ıslık ve yuhalanmadan dolayı oldukça sıkıntılı bir konuşma gerçekleştirmişti.

Başbakan Merkel, Almanya'da 24 Eylül seçimleri dolayısıyla partisinin Heidelberg'de hazırladığı mitingde yer aldı. Başbakan Merkel’in konuşma yaptığı sırada önünde bulunan topluluktan iki domates fırlatıldı. Atılan domateslerden biri, Merkel’in aynı renk olan ceketine isabet ederken diğerinin ise isabet etmediği görüldü.