Almanya Dışişleri Bakanı olan Sigmar Gabriel, Türkiye üzerinde baskı kurup isteklerinin yerine getirilmesi için aldıkları ekonomik önlemlere Avrupa Birliği' ne üye ülkelerden de destek istediklerini, fakat bazı birliğe üye olan ülkelerinin bu konuda Almanya’ dan farklı düşündüklerini ifade etti.

AB ÜLKELERİ DESTEK OLMADI

Bakan Gabriel, "Avrupa' da her ülke bizim gibi düşünmemekte. Bazı ülkeler, 'Bırakın geçmişte olduğu gibi Türkiye ile işbirliğini devam ettirelim' şeklinde karar almak istiyorlar. Biz bu hususta farklı düşünmekteyiz.” şeklinde konuştu. Alman Dışişleri Bakanı Gabriel, muhalefet partileri tarafından devamlı söylenen, Türkiye’ nin AB üyelik müzakerelerine son verilmesi çağrılarına ise karşı çıkarak şaşırttı.

Kendisinin Türk- Alman dostluğunu büyük bir miras olarak gördüğünden bahseden Bakan Sigmar Gabriel, “Biz Türklere ve Türkiye' ye karşı değiliz. Tam aksine, bu müşterek yanlarımızı içeren büyük hazinenin yeniden etkili olabileceği zamanın gelmesini umuyoruz.” ifadeleri ile açıklamalarına devam etti.

TÜRKİYE'NİN NATO'DAKİ YERİ TARTIŞMA KONUSU DEĞİL

Türkiye’ nin NATO üyeliği hususuna da değinen Bakan Gabriel, son zamanlarda meydana gelen politik gerginliklere rağmen, Türkiye’ nin NATO ittifakındaki yerinin tartışma konusu olmadığına işaret etti. Sigmar Gabriel, Türkiye’ nin Batı’ dan koparak daha fazla Rusya’ya yakınlaşmasını arzu etmediklerini sözlerine ekledi.