Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye'ye silah ihracatının genel olarak durdurulmasına karşı olduğunu ifade etti.

TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR PARTNERDİR

Seibert, yaptığı basın toplantısında, Türkiye'nin NATO'da partner olduğunu, beraber DEAŞ'a karşı savaştıklarını aktararak, "Türk hükümetiyle var olan zorluklara karşın güvenlik konularında bizim için önemli bir partnerdir." dedi.

MERKEL GENEL OLARAK REDDEDİYOR

Almanya'nın silah satışlarında her başvuruyu tek tek incelediğini tekrar eden Seibert, "Şansölye, Türkiye'ye silah ihracatının genel olarak durdurulmasını kabul etmiyor." ifadesini kullandı.

Toplantıya katılan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer de Seibert'in açıklamalarına destek verdi.

ÇAVUŞOĞLU DA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Almanya'nın bu tutumuna sert tepki göstermişti.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, "Aslında NATO müttefikimize silah sevk etme yükümlülüğümüz bulunuyor. Ancak Türkiye'ye silah sevkiyatını neredeyse tamamen durdurduk" açıklamasında bulunmuştu.

"HER ALANDA MİLLİ ÜRETİMİ ARTIRIYORUZ"


Konuyla ilgili Bakan Çavuşolu, "Bu tür yaklaşımlar esasen bizim kendi milli savunma sanayimizin güçlenmesine vesile oluyor. Bu anlamda yerli ve milli üretimi artırıyoruz her alanda. Kendi savaş uçağımızı helikopterimizi üretiyoruz. Türkiye hiçbir zaman çaresiz değildir" ifadesini kullandı.

Almanlardan Türkiye'ye silah satmayacağız açıklaması gelmişti.

Bakan Gabriel, Türkiye ile Almanya arasında yaşanan gerilimden dolayı, Türkiye’ye sözleşmeler dahilinde olan silah sevkiyatından vazgeçtiklerini söyledi. Gabriel, ‘Normalde NATO müttefikimize silah sevkiyatı yükümlülüğümüz var. Ama yaşanan gerginlik sebebi ile Türkiye’ye silah sevkiyatını durdurduk.’ dedi.

Bu yöndeki ortaklığın yalnızca Almanya'nın uluslararası anlaşmaların içerisinde bulunduğu sektörlerde yürüttüğünü ifade eden Gabriel, söz konusu anlaşmalarda silahın olmadığını sadece yük araçlarının söz konusu olduğunu söyledi.