Berlin’de teröristlerin fotoğraflarının yer aldığı ‘Şehitler Müzesi’ sergisi Fransa’da büyük tepkiye sebep oldu. Berlin'in Kreuzberg semtinde sergiyi hazırlayan 6 sanatçı, "şehit-(Maertyrer)" tanımının, inandığı dava için ölen insanı belirttiğini iddia ederek, 11 Eylül 2001'de New York'taki ikiz kulelere yolcu uçaklarıyla çarpan ve 3 bin kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan Muhammed Atta ile 13 Aralık 2015'te Paris'teki Bataclan konser salonunda 90 kişiyi öldüren teröristlerden Ömer İsmail Mustafa'nın da fotoğraflarıbulunuyordu.

FRANSA’DAN BÜYÜK TEPKİ

Sokrates, ABD'de ırkçılığa karşı mücadele ederken bir ırkçı tarafından saldırıya uğrayan Martin Luther King ve 2. Dünya Savaşı esnasında Alman Nazi ordularına direnirken yaşamlarını yitiren insanlarla gösterilmesi Fransa'da büyük tepki uyandırdı.

Berlin'deki Fransa Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, sanat özgürlüğünün Fransa için büyük değere sahip olduğu ancak şehitlik ile terörizmin aynı anlamda kullanılmasının yanlış olduğu ifade edilerek, "Bu tür bir bakış açısı şoke edicidir." denildi.

Sanatçılar tarafından yapılan yazılı açıklamada ise sergide, "inançları uğruna ölmeye hazır" insanların ne kadar farklıi olduklarını göstermeye çalıştıkları belirtildi.