Almanya'da; Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Sol Parti'nin desteğiyle parlamentoya getirilen yasa tasarısı için oylama yapıldı.Eşcinsellere resmi nikah için imkan sağlayan tasarı, parlamento tarafından onaylandı.

MERKEL RET KULLANDI

Oylamanın arından konuşan Başbakan Angela Merkel ise, ret oyu kullandığını ifade etti.

ALMANYA'DA EŞCİNSEL EVLİLİKLER YASALLAŞIYOR

Fasihist Almanya'da seçimlere az kalmasıyla beraber seçim umudu olarak görülen eşcinsel evlilik tartışmalarında Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Başkanı ve Almanya Başbakanı Angela Merkel tavrını değiştirmişti.Fakat oylamada ret oyu verdiğini açıkladı. Almanya'nın mevcut başbakanı Angela Merkel seçim kozu olarak eşcinsellerin oyunu alabilmek için eşcinsel evliliklerin yasallaşabileceğini vurguluyordu fakat oylamada ret oyu verdi.

ALMANYA'DAKİ SEÇİMLERDE MUHALİFLERİN TEK UMUDU EŞCİNSEL SAPKINLAR

Almanya Başbakanı Angale Merkel, Berlin'de düzenlediği Brigitte isimli derginin toplantısında "Eşcinsellerle ilgili münakaşaların vicdani zeminde yürütülmesinden yana olduğunu" ve gay ve lezbiyen evliliğinin yasallaştırılmasına yönelik karar alınması için milletvekillerine zorlama yapmayacağını söyleyen Almanya Başbakanı, "eşcinsel çiftlerin de heteroseksüel çiftlerle aynı değerlere saygı duyabileceklerini." ifade etmişti.

Bir  önceki seçimlerde, Yeşiller, Sosyal Demokrat Parti ve Hür Demokrat Parti, eşcinsel evliliğe imkan sağlanabilmesini (seçimler sonrasındaki) koalisyon görüşmelerinin ön şartı olarak sunuyordu.