Hükümetin söz konusu tezi savunduğu belgede AB'den, Türkiye'ye üyelik müzakereleri çkapsamında gerçekleştirilen mali yardımın gerektiğinde tamamen kesilip kesilemeyeceğini araştırmasını da istediği aktarıldı.

YARDIMLAR SİVİL TOPLUMUN YARARINA OLMALI


Belgede, şu esnada AB'den Türkiye'ye üyelik müzakereleri dahilinde gerçekleştirilen mali yardımın daha güçlü bir şekilde demokrasi ve hukuk devleti ile alakalı normların sürdürülmesini sağlamak adına şekillendirilmeleri gerektiği ifade edildiği kaydedildi. Alman Hükümeti'nin AB'den isteğinde "Yaptığımız yardımlar doğrudan sivil toplumun yararına olmalı" ifadesine yer verildiğine vurgu yapıldı.

TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMELER DONDURULMALI


Öte yandan Alman hükümetinin görüşüne göre AB, gümrük birliğinin modernizasyonuyla alakalı Türkiye ile görüşmeleri askıya almalı.

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, Temmuz ayı içerisinde Türkiye ile ilişkilerde gösterilen sabrın sonuna gelindiğini aktararak Almanya'nın ilk etapta Türkiye'ye yönelik üç ayrı noktada farklı adımlar atacağını açıklamıştı.

Türkiye'ye bir türlü diş geçiremeyen Almanya bu kez AB'den medet umuyor. Gerek güçlü istikrarı gerekse güçlü ekonomik ve siyasi yapısı nedeniyle istediklerini yaptıramadıkları için çareyi üst akılları olan AB'de arıyorlar.