Berlin, 9 Ağustos (Reuters) - Almanya, Amerika Birleş Devletleri'nin Pasifik okyanusundaki adası Guam'a füze saldırısı yapmayı düşündüğünü belirten Kuzey Kore'nin, Kore yarımadasında askeri bir tırmanmaya yol açacak politikalar izlemesini önlemeleri için Çin ve Rusya'ya çağrı gerçekleştirdi.

"ÇİN VE RUSYA'NIN ÖZEL SORUMLULUKLARI VAR"

Alman hükümet sözcüsü Ulrike Demmer, "Alman hükümetinin amacı daha fazla askeri tırmanmadan kaçınmak ve Kuzey Pasifik'teki anlaşmazlığı barışçı bir şekilde çözüme kavuşturmaktır." dedi. "Çin ve Rusya'nın Kuzey Kore'yi durumu tırmandıracak bir yol izlemekten vazgeçirmek için ellerinden gelen her şeyi yapmak gibi özel bir sorumlulukları var." dedi.

Öte yandan ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore'nin nükleer silahlarla ilgili yaptığı açıklamaya çok sert tepki gösterdi.

Kuzey Kore'ye karşı ikazlarına devam eden ABD Başkanı Trump, "Kuzey Kore nükleer tehdidi tırmandırırsa dünyanın görmediği ateş ve dehşeti görecek" dedi.

Trump'ın bu açıklamaları dün Kuzey Kore cephesinden yapılan tehditvari açıklamaların ardından geldi.

Kuzey Kore tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde:

Kuzey Kore'nin "hiçbir şartlar altında" nükleer silahlarını ya da balistik füzelerini müzakere masasına getirmeyeceğini açıklayan Ri, Kuzey Kore'nin nükleer silahları "Amerika Birleşik Devletleri hariç" hiçbir ülkeye karşı kullanmayacağını belirtti.

"KORE YARIMADASINDAKİ KRİZİN SORUMLUSU AMERİKA BİRLEŞİK DEVLET"

ABD'nin Kuzey Kore'ye karşı eylemlerine katılan herhangi bir ülkeye karşı bu planların değişeceğini belirten Ri, Kore yarımadasındaki krizin arkasında tamamen Washington yönetimi olduğunu ifade etti.