Almanya Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, Türkiye’de olan mevcut konumda ilişkilerin sürdürülmesinin pek mümkün olmayacağını söyledi.

Gabriel, ‘İnsan haklarını, basın özgürlüğünü tanımayan ve AB vatandaşlarını ortada bir neden olmaksızın cezaevine atan bir ülkeyle üyelik müzakerelerini devam ettiremeyiz’ açıklamasında bulundu.

HÜKÜMET DEĞİŞMELİ

Dışişleri Bakanı söz konusu AB üyeliği hakkında Türkiye ile ‘AB üyeliğinden ziyade başka durumlarda bir işbirliği’ ne gidilebileceğini fakat bunun içinde ‘Türk hükümeti değiştiği vakit gündeme getireceğini’ söyledi.

MERKEL HATASINI ANLADI

Merkel ve Fransa Başbakanı Edouard Philippe yaptıkları görüşmeden sonra gerçekleştirilen ortak basın toplantısında basın mensuplarının sorularını cevapladı.

"BİZE FAYDASI OLMAZ"

Bir gazetecinin Türkiye-AB müzakerelerinin askıya alınıp alınmayacağı hususundaki soruya Merkel, Türkiye konusunun ekim ayında yapılacak AB zirvesinde gündeme alınmasını istediğini hatırlatarak, "Biz öncelikle Türkiye konusunu bir sonraki Avrupa Konseyi'nin gündemine alınması önerisinde bulunduk. Birçok kez bunu kamuoyu önünde tartışmanın faydası olmadığını, bunun üzerine birbirimizle konuşmamız lazım" cevabı verdi.

Fransa Başbakanı Philippe de "Bu konuda Şansölyenin söylediğinin tümüne katılıyorum" dedi.